Nu i helgen kör Sportvagnsmästerskapet årets första tävling på Mantorp Park under Vårracet tillsammans med SSK-Serien, Aquila Formula 1000 och Valeryd Legends Cup.
Det är fem år sedan SPVM senaste körde på Mantorp Park och det har märkts att det har varit efterlängtat, för det ser bra ut med anmälningar inför tävlingen!
28 bilar i Verktygsboden Modsport som tillsammans med fem bilar från SSK-Serien utgör ett mäktigt startfält som kommer att bjuda på mycket muller! 12 Roadsportbilar tampas också med några SSK-bilar. Vi får också se några sportvagnar i RS och Clubmanklasserna. Mantorp Park satsar stort på barnens dag då alla barn går in gratis och under söndagen går även vuxna in gratis i sällskap av barn!
Nu kör vi!
Bengt-Åce Gustavsson – www.racefoto.se